Vláda sa o školstvo nezaujíma

Autor: Ľubica Černá | 2.2.2016 o 17:00 | (upravené 4.2.2016 o 10:27) Karma článku: 5,79 | Prečítané:  456x

Konštatoval to aj predseda odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy: „Takýto postoj vlády považujeme v modernom štáte za neprípustný a odzrkadľujúci jej nezáujem o stav školstva a tým budúcnosť celej spoločnosti.“

Návrat do minulosti

            Bolo to v novembri 2012. Učitelia vstúpili do jednodňového výstražného štrajku zamestnancov v školstve, keď ostalo zatvorených približne 86 percent základných a takmer 70 percent stredných škôl. V tom istom čase Združenie katolíckych škôl Slovenska spoločne s inými stavovskými organizáciami spustili petíciu za spravodlivé, hospodárne a nediskriminačné financovanie slovenského školstva. V januári 2013 bola zverejnená Výzva Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku a partnerských reprezentatívnych organizácií rezortu školstva pre roky 2013-2016 vláde Slovenskej republiky k situácii v školstve.

            Stručne a jasne, žiadali sme nasledovné:

1. Školstvo ako priorita pri prerozdeľovaní verejných financií (6 % HDP na školstvo).

2. Efektívne financovanie škôl  a školských zariadení.

3. Zabezpečenie rastu miezd pre zamestnancov škôl a školských zariadení v rokoch 2014 – 2016.

4. Zabezpečenie rastu reálnych platov zamestnancov škôl a školských zariadení v roku 2013.

5. Umožniť signatárom tejto výzvy delegovať svojich zástupcov do pracovných skupín pre riešenie čiastkových tém Rady pre systémové zmeny v rezorte školstva.

            Túto výzvu podpísali všetky reprezentatívne stavovské organizácie zastupujúce učiteľov. Zo štátnych, umeleckých i katolíckych škôl.  Komora učiteľov aj odbory. Gymnáziá, odborné školy, rodičovské združenia aj dekani fakúlt. Asi vás neprekvapí, keď skonštatujem, že Výzva spred troch rokov ostala len na papieri. Ale pokročme o tri roky dopredu.

Návrat do prítomnosti

            Bolo to minulý štvrtok 28. januára 2016. Spolu s ostatnými partnermi, ktorí už pred tromi rokmi podpísali Výzvu, napríklad s iniciátormi výzvy A dosť!, som sa ako prezidentka Nezávislých kresťanských odborov Slovenska zúčastnila stretnutia s ministrom školstva vedy výskumu a športu SR Jurajom Draxlerom.

            Na tomto stretnutí sme sa dohodli na dvoch témach: požiadali sme vládu SR, aby sa vyjadrila k výzve z roku 2013 a konkretizovala naplnenie jednotlivých bodov až do skončenia svojho volebného obdobia.  

            Súčasne sme sa dohodli na ďalšom stretnutí 10. februára 2016, na ktorom predložíme nové memorandum obsahujúce naše spoločné požiadavky  smerom k školstvu. Chceme, aby si tento program osvojili aj politické strany a nová vláda.

Treba ale priznať, že do roku 2016 sa nič z Výzvy neriešilo, čo vyústilo v štrajk učiteľov. Je prekvapujúce, že Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku štrajk nepodporil. Zdá sa, že len tlak občianskej iniciatívy učiteľov, vlastných členov a funkcionárov primäl predsedu Odborového zväzu pána Pavla Ondeka, aby zvolal stretnutie signatárov Výzvy s ministrom školstva.  

Sám v pozvánke napísal: „Výzva do dnešného dňa nebola prerokovaná vládou SR. Jej signatárom, ktorí reprezentujú všetkých zamestnancov pôsobiacich v školstve, nebola zaslaná žiadna odpoveď. Jednotlivé body Výzvy smerujúce k zlepšeniu financovania systému školstva a sociálno-ekonomického postavenia zamestnancov neboli splnené. Správa o stave školstva, ktorá bola výsledkom práce Rady pre systémové zmeny v rezorte školstva, rovnako do dnešného dňa nebola prerokovaná vládou SR, napriek jej schváleniu v Hospodárskej a sociálnej rade SR. Takýto postoj vlády považujeme v modernom štáte za neprípustný a odzrkadľujúci jej nezáujem o stav školstva a tým budúcnosť celej spoločnosti“ (pozn. zvýraznila autorka blogu).

Pán Ondek tak sám vystavil účet vláde SR. Ako však ďalej? Uvidíme, čo sa udeje v najbližších dňoch. Chceme upriamiť pozornosť na školstvo a ukázať jeho dôležitosť nielen pred voľbami, ale najmä po voľbách – tam bude čas skvalitňovať a zlepšovať. Ako zástupcovia stavovských organizácií čakáme na odpočet – ponúkne nám ho vláda?

            Pripravujeme nové memorandum. Čo ak ale dopadne ako Výzva a slovenská vláda ho opäť odignoruje? Budeme zasa čakať? Koľko – aspoň tri roky?

            V Nitre štrajkujúci skandovali heslo: „Som učiteľ a som na to hrdý“. Žijeme momenty, ktoré skutočne umožňujú vrátiť učiteľom ich hrdosť. Vtedy si ju získajú, keď budú vedieť, čo chcú a budú vedieť, ako to dosiahnuť. Ale bokom nemusíme stáť ani my, ani garnitúra, ktorá odchádza, i tá, ktorá príde – aj my môžeme vrátiť učiteľom zdravú hrdosť.

            Na záver ešte jedna otázka: ak sa exekutíva štátu nestará o školstvo, ako sa môže zodpovedne starať o svojich občanov, keď jej nezáleží na tom najzákladnejšom – na vzdelaní?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?